Գումարման տեղափոխական օրենքը՝
Գումարելիների տեղերը փոխելիս գումարը չի փոխվում։
Օրինակներ՝ 3+8=8+3=11
118+250+82=118+82+250=200+250=450 ։
Գումարման զուգորդական օրենքը՝
Եթե երկու թվերի գումարին գումարվում է երրորդ թիվը, արդյունքը հավասար կլինի այն թվին, որը ստացվում է, եթե առաջին թվին գումարվում է երկրորդ և երրորդ թվերի գումարը։
Օրինակ՝
(39+13)+87=39+(13+87)=139
Առաջադրանքներ
- Կիրառելով գումարման տեղափոխական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով՝
150+200+250=150+250+200=400+200=600
393+600+7+3000=393+7+600+3000=400+600+3000=4000
796+200+4+450=796+4+200+450=800+200+450=1450
38000+6550+2000=38000+2000+6550=40000+6550=46550
6480+224+500+20=6480+20+224+500=6904+500=7404
12000+6214+8000=12000+8000+6214=20000+6214=26214
7480+364+500+20=7480+20+500+364=8000+364=8364
- 2. Կիրառելով գումարման զուգորդական օրենքը հաշվել առավել հարմար եղանակով՝
189+70+30=189+(70+30)=189+100=289
139+14+84=139+(14+84)=139+94=237
1033+967+255=1033+(967+255)=1033+1212=2245
333+6667+1992=333+(6667+1992)=333+8659=8992
196+117+283=196+(117+283)=196+400=596
256+115+144=256+(115+144)=256+299=555
39+13+87=39+(13+87)=39+100=139
101+999+1001=101+(999+1001)=101+2000=2101
57+60+40=57+(60+40)=57+100=157
- Կիրառելով գումարման տեղափոխական և զուգորդական օրենքները հաշվել առավել հարմար եղանակով՝
62+12+38=(62+38)+12=100+12=112
64+18+36=18+(64+36)=18+100=118
393+8+92+107=92+8+(393+107)=100+500=600
275+8+25+92=92+8+(275+25)=100+300=400
276+9+24+91=(276+24)+91+9=300+100=400
1035+49+465+101=49+101+(1035+465)=150+2000=2150
654+17+346+250+750=(654+346)+17+(750+250)=1000+17+1000=
2017